כל כך הרבה סרטים יש בעולם. כל כך הרבה סרטים לילדים יש בעולם. אז איך נדע באיזה סרט לצפות? איך נדע באילו סרטים כדאי לילדים שלנו לצפות? אין לי פיתרון קסם ובכל זאת אני אנסה להמליץ על כמה סרטים מוצלחים במיוחד.

נתחיל עם כמה מערכות שיקולים שיכולות להשפיע על ההורים כשהם ניגשים לבחירת הסרט המתאים לילדים שלהם:

מגבלות דתיות: המשפחות הדתיות מקבלות על עצמן את המגבלות הדתיות השונות שנובעות מהאמונה שלהן. חשוב לזכור שלא כל המשפחות הדתיות מקפידות על אותם כללים. ישנן משפחות שלא יכניסו אל הבית (או אל המכונית) אף סרט שאיננו דתי לחלוטין ואילו אחרות יסתפקו בהימנעות מסרטים בעלי תוכן לא הולם עבור הילדים שלהן – עירום, שפה גסה, דברי כפירה וכן הלאה.

מגבלות אידיאולוגיות: גם משפחות שאינן דתיות מקפידות לעיתים על כללים שונים שנובעים מאידיאולוגיות ומתפישות עולם שונות. ישנן משפחות רבות שלא רוצות שהילדים שלהן יספגו ערכים שנתפסים בעיני ההורים כשליליים: צרכנות, פגיעה בבעלי חיים, אלימות, סקסיזם, שוביניזם ושאר רעות חולות שניתן לגלות בסרטים שונים. המשפחות הללו תחפשנה סרטים שהולמים את סולם הערכים שלהן.

מערכות שיקולים אחרות נוגעות למגבלות טכניות שונות:

מכשול השפה: על פי רוב נחפש סרטים בעברית או מדובבים לעברית אלא אם כן הילדים שלנו שלוטים בשפות נוספות (או שאנחנו רוצים לעודד אותם ללמוד שפות נוספות.)

מכשולי הטכנולוגיה: עלינו לבחור סרט שאותו ניתן לנגן בנגן הביתי או בנגן של המכונית. הרבה פעמים אנחנו זקוקים לסרט עבור הילדים שיעסיק אותם בנסיעה ארוכה אבל עליו לוודא שהוא מתאים למכונית. חברות השכרת רכב בארץ מציעות לעיתים מכונות עם נגני סרטים ושווה לבדוק את העניין לפני שיוצאים לטיול ארוך עם הילדים.

בחרתי חמישה סרטים שעליהם אני ממליץ. שני דברים מייחדים אותם בעיני מסרטים אחרים: גם מבוגרים יכולים לצפות בהם וליהנות מאוד; המסר שלהם – בעיני, כמובן שבעיני – הוא מסר שיכול לסייע לנו בבניית עולם הערכים של הילדים שלנו.

למשפחות הפמיניסטית

הסרט "אמיצה" מספר על נערה אמיצה (כמה מפתיע…) שמסרבת להיכנע למוסכמות החברתיות.

.

.

לא כולם מסכימים שהסרט הוא באמת פמיניסטי אבל לדעתי סרט שמציג נערה כגיבורה הראשית שלו הוא כבר חידוש מרענן לעומת הסרטים הרבים מדי שבהן הנערה היא נסיכה שמחכה לנסיך שיבוא להציל אותה או שהיא קישוט בסרט ותו לא.

למשפחה ההיפסטרית

הסרט "למעלה" הוא סרט מצויר שונה מהרגיל בכל-כך הרבה בחינות ולכן הוא מתאים למשפחות שרוצות להיות קצת שונות. הוא מספר על המסע המופלא של קשיש ושל ילד בבית רתום למאה-אלף בלונים (בערך, לא ספרתי.)

.

.

הבעיה היא שהסרט היה הצלחה כבירה כך שאין בו את אפקט "הסרט-שאף-אחד-חוץ-ממני-לא-מכיר-אותו" אבל הוא כל כך מוצלח שבאמת כדאי לראות אותו.

למשפחות שלא פוחדות להיות גיבורות

הסרט "משפחת סופר על" מספר על משפחה של גיבורי על שצריכה להסתדר בעולם שבו גיבורים לא תמיד מקבלים את ההערכה שלה הם ראויים.

.

.

הסרט עשוי נהדר, שוטף, מצחיק ומצליח להימנע מהרבה קלישאות מעצבנות של סרטים מצוירים מודרניים.

למשפחות רעות (במובן הטוב של המילה)

הסרט "גנוב על הירח" – תרגום לא כל כך מוצלח של "אני הנבזה" – הוא סרט על נבל מרושע שבעצם איננו כל כך מרושע כמו שהוא מנסה להיות.

.

.

בעולם שבו קשה יותר ויותר להבחין בין הטוב ובין הרע, הסרט הזה מראה כיצד הטוב מנצח אפילו כשהגיבור הוא הסופר-נבל המצחיק ביותר והנחמד ביותר שאי-פעם תראו.

למשפחות שלא מפחדות לפחד (קצת)

הסרט "צעצוע של סיפור 3" מראה לנו, לפני הכול, שאפשר לעשות סרטי המשך מעולים. הסרט השלישי בסדרה המספרת על עולמם של צעצועים שקמים לתחיה כשאנחנו, בני האדם, לא מסתכלים, לוקח אותנו למסע הרפתקאות סוחף, מצחיק, עצוב ואפילו קצת מפחיד, לפעמים.

.

.

אני מודה, היו רגעים בסרט שנראו לי מפחידים מדי לילדים. מצד שני הוא סוחף ועוצר נשימה ומעורר השראה. סרט נהדר לנסיעות כי הוא בעצמו מעין סרט מסע שכמותו עוד לא ראיתם.

העולם המודרני שופע סרטים לילדים ולפעמים המגוון גדול מדי. בין הסרטים הרבים שמחכים לנו תוכלו, ללא ספק, למצוא כמה סרטים שגם אתם – ההורים – וגם הילדים יכולים ליהנות מהם וגם להרגיש טוב יותר אחרי שתראו אותם.

***

מוגש בחסות חברת אביטל השכרת רכב בע"מ – שירותי השכרת רכב ללקוחות פרטיים, עסקיים, ומוסדיים, תוך התמחות מיוחדת במגזר הדתי.

השכרת רכב בישראל

 

 

 

 

דילוג לתוכן