מתכוננים לקנות מכונית חדשה? מדובר בהוצאה כבדה ולא פשוטה וכל קונה – או לפחות רובם – מחפש דרכים לחסוך כסף בקנייה.

כבר כתבנו כאן על איך להתמודד עם סוחרי מכונות; הפעם נעסוק בהיבטים נוספים של הקניה וננסה להציע מספר טיפים שאינם נדושים כמו "חשוב היטב לפני הקניה" או "חפש עסקה טובה" או נסה להוריד את המחיר" – טיפים חשובים, כמובן, אבל מוכרים מן הסתם לכל אדם מן הישוב. גם לא נתעכב על הדרכים למצוא עסקאות טובות, כמו לעקוף את יבואני הרכב או להעדיף מכונית משומשת (ירידת הערך של מכונית חדשה גדולה בהרבה מירידת הערך של מכונית משומשת) אלא ננסה לגעת בנקודות פחות מוכרות.

להתאים את המכונית למשפחה ולא את המשפחה למכונית

 

יצרני הרכב וסוחרי המכוניות בעזרת צבא של מפרסמים ואמצעי שיווק ופרסום מנסים לשכנע אותך לקנות מכונית יקרה ומפוארת – אבל איזו מכונית אתה באמת צריך?

עוד נקודה חשובה, אם לא החשובה ביותר: ייתכן ובכלל אתה לא צריך מכונית פרטית. ייתכן ובכלל עדיף ללכת על מכונית שכורה ולהסתמך על שירותי השכרת רכב בארץ במקום להוציא הרבה כסף על מכונית פרטית שאינכם זקוקים לה בכלל. יש הרבה נוחות בכך שיש מכונית בחניה שלך, אבל האם אתה באמת זקוק לה או שמא מדובר במותרות בלבד?

לחשוב על עלויות תחזוקה ולא רק על מחיר המכונית

מחיר המכונית איננו מסתכם בכסף שאתה משלם תמורתה. אל תשכח לבדוק צריכת דלק, עמידות של המכונית, עלות תיקונים, זמינות חלפים ושאר הוצאות שקשורות לאחזקת רכב. כמו כן חשוב לדעת שדגמי מכוניות נבדלים גם בסיכוי שלהם להימכר, בירידת הערך שלהם לאורך השנים ובכלל באורך החיים הממוצע שלהם.

לחכות יותר זמן בין מכונית למכונית

כן, זה קשה. הרבה יותר נחמד להחליף מכונית כל שנתיים או שלוש, להיפטר מהמכונית שלנו ברגע שהמזגן קצת פחות מקרר או שבשוק צצות מכונות עם מערכות זיהוי טילים בין יבשתיים בזמן שהמכונית שלך רק יכולה לגלות פקקים בין עירוניים. אבל שימוש ארוך יותר במכונית משתלם יותר מבחינת ירידת הערך שלה (שלמעשה נעשית איטית יותר ככל שהזמן עובר) שלא לדבר על כך שבכל רכישת מכונית יש הוצאות שונות, בכסף, בזמן ובדאגות.

אם אתה מרגיש שאתה חייב להחליף מכונית השתדל לחכות עוד קצת – הדבר ישתלם ברוב המקרים. כמובן שישנו סיכוי שיקרה משהו רע למכונית שלך ואולי תפסיד יותר אבל חשיבה כלכלית היא חשבה של סיכויים: יש יותר סיכוי שתרוויח מכך שדחית את הקנייה הבאה שלך מאשר שתפסיד בגלל הדחייה.

 

להשתמש בכסף שיש לך ולא בכסף שאין לך

כסף עולה כסף אבל רובנו שוכחים זאת. לקיחת הלוואה לרכישת רכב היא לעיתים פעולה הגיונית אבל יש לחשב לפני כן את העלות של ההלוואה. לא ניכנס כאן לחישובים מסובכים: לפעמים עדיף לתת לכסף שלנו לעבוד ולקחת הלוואה אבל ברוב המקרים הבנק ייקח מאיתנו יותר כסף תמורת הלוואה מאשר ייתן לנו כסף תמורת הזכות לקבל את כספנו. השורה התחתונה היא שעלינו לחשב את עלות ההלוואה במחיר המכונית וברוב הפעמים עדיף להימנע ממנה ולהשתמש בכסף שיש לנו, גם אם זה אומר לקנות מכונית קטנה יותר ומפוארת פחות.

ואם אין לנו כסף? אחת מהשתיים: לא קונים מכונית או שמחפשים עסקה טובה – הלוואה לטווח קצר זולה יותר מהלוואה לטווח ארוך; כדאי גם לבדוק את עסקאות הליסינג שמציעות חברות שונות.

לחשוב רחוק ולהיות סבלניים

אם אין לנו כסף היום, זה לא אומר שלא יהיה לנו כסף מחר. יצירת חיסכון שמטרתו רכישת מכונית היא פעולה הגיונית ומומלצת. הדבר דורש מאיתנו סבלנות ואורך נשימה אבל זוהי הפעולה הכלכלית הנכונה – במקום לקנות כסף מהבנק (הלוואה) אנחנו שמים בצד את הכסף שלנו למען מטרה. גם אם זה אומר שיהיה עלינו לנסוע עוד שנה ואפילו כמה שנים בתחבורה ציבורית או במכונית הישנה שלנו, כך אנחנו משפרים את הסיכוי שלנו לקנות את המכונית המתאימה לנו מבלי להוציא עליה יותר מהנדרש.

הסבלנות חשובה גם בזמן החיפוש אחרי המכונית שלנו – בין אם אנחנו מחפשים משומשת ובין אם אנחנו מחפשים חדשה. לא צריך לקפוץ על ההצעה הראשונה שאנחנו נתקלים בה אלא יש להקדיש זמן לבחינת המצב, ההצעות השונות והאפשרויות שעומדות בפנינו.

לקנות בחודש מאי

למה? כי בחודש זה מסתיימת שנת דגם והיבואנים לחוצים להיפטר מהמכוניות מהדגם של השנה שזה עתה חלפה ונראה פתאום ישן בעיני הקונים. אבל לכם יש ראיה טובה יותר ולכן אתם תנצלו את הרגע הזה לקניית המכונית החדשה שלכם.

לקנות מכונית זה עסק יקר אבל אין זה עסק שמחייב אותנו לבזבז כסף שאין לנו. השכל הישר צריך לגבור על הפיתויים והרגש ולכוון אותנו אל הבחירה הכלכלית הנכונה עבורנו ואל המכונית המשתלמת ביותר שאנחנו יכולים וצריכים למצוא.

 

***

נכתב בשיתוף עם קארקווסט – השוואת מחירים באתר קארקווסט

 

דילוג לתוכן