אצלנו בבית, שניים מתוך חמשת בני המשפחה מתמודדים כל שנה – ובעצם, כל הזמן – עם אלרגיות עונתיות ואחרות. אבק, אבקנים, שאריות של השד-יודע-מה באוויר וחיות מחמד דוחפים את שניהם לזרועות הטישיו והאנטי-היסטמין  בדרך קבע.

.

עיניים נפוחות ומגרדות, גרון מעקצץ, אף סתום או נוזל וכאבי ראש הם רק חלק מתופעות הלוואי המאוד לא נעימות של אלו מאיתנו שאלרגיים למה שקורה באוויר מסביבנו. נכון שמדפי הפארמים למיניהם עמוסים בתרופות אנטי אלרגניות אבל הבינו: אלרגיה איננה צינון קצר טווח. היא יכולה להימשך לאורך כל ימות השנה, לארוך חיים שלמים ולהחריף כשנתקלים בגורם המעורר התפרצות. הבעיה היא שלרוב לא יודעים במה נתקלנו.

מטרת הכתבה שלפניכם היא לפרט את הדרכים הביתיות, הטבעיות והיומיומיות שאתם יכולים לנקוט בכדי להקל על עצמכם את תופעות הלוואי של האלרגיה, מבלי לסמוך אך ורק על תרופות. שווה לנסות – באישור רופא, כמובן.

1. הימנעות. זה אולי בסיסי, אבל הדבר הראשון שאפשר לעשות הוא לנסות ולהימנע מקירבה לגורמי האלרגיה. אם אין לכם אמצעים לבניית חדר ייעודי כמו בתמונה

נסו לעקוב אחרי העצות הבאות:

יש אובך ורוח בחוץ? זה לא הזמן לפיקניק או ליציאה עם הילדים לגן השעשועים. הילדים שיחקו בחוץ עם חתול או כלב? בקשו מהם להוריד את הבגדים לשקית בחוץ שתיכנס אחר כבוד הישר למכונת הכביסה. אתר בנייה? עשו עיקוף. התקלחו וחפפו את הראש במים חמים כשאתם נכנסים הביתה והסירו מהספות והמיטות ריפוד קישוטי ומיותר, חיות פרווה ושאר האביזרים האוספים אליהם אבק. ברגע שהמערכת שלכם כבר נכנסה למצב מלחמה באלרגנים אתם תסבלו למשך כמה שעות, גם אם הגורם לאלרגיה כבר לא בסביבה – הימנעו מחשיפה אליהם ככל האפשר.

.

2. ניקיון נכון. מי שאלרגי לאבק, אבקנים ושיער בעלי חיים צריך להימנע ככל האפשר מנשימה של האויבים הזעירים. הווה אמור – הוציאו את המטאטא שלכם לפנסיה. (מידע נוסף תוכלו למצוא באתר http://www.vet-hospital.co.il/)

.

 טיטוא הרצפה מעלה ענני אבק הישר אל האף המסכן שלכם ודרכי הנשימה ואתם יודעים כיצד זה נגמר. שואב אבק עוצמתי הוא הידיד הטוב ביותר שלכם – אל תשכחו לדאוג שמישהו אחר ינקה את הפילטר, הרחק ובחוץ.

3. לחות. אלרגיה מחמירה בתנאי יובש. בתקופות בהן אתם סובלים במיוחד, נסו להשתמש במכשיר אדים שניתן לרכישה בכל בית מרקחת להקל על עצמכם. רק אל תגזימו בשימוש בו פן תיצרו עובש שלבטח לא יעזור לכם לנשום היטב.

.

4. שטיפת סינוסים. בחו"ל ניתן למצוא בכל בית מרקחת קנקן קטן או בקבוק לחיץ בנפח של ככוס מים ובו אנחנו אמורים לערבב כוס מים מזוקקים או מורתחים (ומצוננים!) ותמיסה של מלחים המשתווה לרמת המלחים בגוף. את התמיסה הזו, שאינה צורבת כלל, יש ללחוץ לתוך נחיר אחד מעל הכיור, תוך כדי הטיית הראש. המים יעלו לתוך תעלת הסינוסים, יצאו מהנחיר השני ויסחפו איתם בדרך את כל מה שהצטבר שם בדרך וגורם לכם סבל. מוזר, אנחנו יודעים, אבל מאוד יעיל ונקי מכימיקלים ותרופות. אנחנו ניסינו את העניין הזה בטיפול בסינוסיטיס בהצלחה מרובה.

.

ליצירת התמיסה ערבבו במיכל נקי:

כוס מים רתוחים חמימים למגע

חצי כפית עד כפית מלח גס חסר יוד

קמצוץ סודה לשתייה

בעזרת בקבוק לחיץ או משאבת אף לתינוקות,הטו את הראש מעל הכיור ובפה פתוח, לחצו לאט את הנוזל החמים לתוך נחיר אחד. המים יצאו מהצד השני בתוספת כל מה שסתם לכם את הסינוסים עד כאב. חיזרו על הפעולה בצד השני עם עוד כוס מים. מומלץ לחזור על התהליך פעמיים ביום.

5. תרופות סבתא. האינטרנט מייעץ למתעניינים לצרוך נענע, מים חמים עם דבש ולימון, כורכום, קינמון, שום טרי, ג'ינג'ר וחומץ תפוחים. לכל החומרים האלו תכונות אנטי-דלקתיות ונטייה לחזק את המערכת החיסונית שלנו, שבתורה אמורה לעזור לנו להלחם ביתר שאת באלרגיות. מכיוון שכל המרכיבים האלו נוטים להיות גם טעימים, מה יש לכם להפסיד? תה עם נענע, מים חמים עם דבש ולימון, סלט מתובל בחומץ תפוחים ושום – לפחות יהיה לנו טעים בפה. הגברת החביבה בסרטון הבא מסבירה לנו במבטא הודי חמוד להפליא כיצד לרקוח בבית תרופה טבעית לצינון ואלרגיה. החליפו את הבזיל התאילנדי במתכון בנענע ונסו!

.

נשימה עמוקה ונקייה לכולנו!

***

נכתב בשיתוף עם טיפול בגלי הלם – טיפול חדשני, מוכח מדעית ואפקטיבי ביותר, אך עם זאת הוא חייב להתבצע ע"י אנשי מקצוע. הטיפולים מתקיימים ב"מרפאת מומחים משולבת” המתמחה בכאב ומאגדת בתוכה את מיטב הרופאים המומחים בצפון הארץ ביניהם אורתופדים מומחים, נוירולוגים, כירופרקטים ועוד מטפלים רבים ושונים.

 טיפול בגלי הלם

דילוג לתוכן