העולם השתנה כל כך במאה האחרונה. המאה ה-20 התאפיינה בתהפוכות רבות: תוחלת החיים התארכה, ולבני ה-70-80-90 שמסתובבים בינינו יש כל כך הרבה סיפורים לספר על חייהם.

פעם היינו רואים בטלוויזיה את התכנית "חיים שכאלה", שהייתה מוקדשת לאישים מפורסמים בתולדות המדינה. אבל בעצם, לכולנו יש סיפורי חיים ייחודיים, כולנו מפורסמים בחיק משפחתנו, ולרבים מאיתנו חשוב לתעד את סיפורי החיים של האנשים היקרים לנו. מדובר בעבודה לא מעטה של ביצוע ראיונות, איסוף חומר ותמונות, עריכת טקסט והפקת ספר חיים מוגמר. אספנו בשבילכם כמה שיטות כיצד תוכלו להפיק ספר כזה בעצמכם.

אלבומי תמונות דיגיטליים

יש לא מעט חברות שמציעות שירות של יצירת אלבומי תמונות דיגיטליים בעצמכם, בגדלים ובפורמטים שונים. העיקרון פחות או יותר זהה – מורידים את התוכנה או האפליקציה של החברה, בוחרים בפורמט המתאים לכם, מוסיפים תמונות וכיתוב, מעצבים ושולחים להדפסה דיגיטלית. חלק מהחברות אף מציעות תבניות מוכנות שיקלו עליכם את העיצוב. כל ספר ניתן כמובן להדפיס בכמה עותקים שתרצו.

היתרון בשירות הזה הוא שההדפסה יפה, עמידה ומקצועית, בוודאי בהשוואה להדפסה במדפסת הביתית. בנוסף, אפשרויות העיצוב רבות מאוד, והמחיר לספר – בהתאם לכמות העמודים – יחסית נוח. יחד עם זאת, לפני שתצרו ספר דיגיטלי כזה, עדיין תצטרכו לעשות עבודה ראשונית של מיון ובחירת תמונות, וכמובן כתיבת הטקסט.

כאמור, יש חברות רבות לאלבומים דיגיטליים (ייתכן שאפילו חנות הצילום המקומית שלכם מציעה שירות כזה), ביניהן Lupa, Pic-a-Book, וואלה! שופס, Albombom, ועוד. פעמים רבות החברות יוצאות במבצעי קופונים שונים, או בהנחות לקראת החגים. כדאי לבדוק.

יצירת אלבום מקושט

אם אתם מעט טכנופובים, חוששים מעבודה עם תוכנת עיצוב או פשוט אוהבים ליצור עם הידיים, תוכלו להכין אלבום מקושט בשיטה הישנה והטובה – יצירתו בעצמכם.

מלאכת העיצוב והיצירה של אלבומים מקושטים נקראת scrapbooking והיא פופולארית מאוד בארץ ובעולם. בחנויות צילום ובחנויות לדברי יצירה ניתן לקנות אלבומים יפים עם דפים חלקים בגדלים שונים ועם כריכות שונות. בתוכם ניתן להדביק את התמונות, ולצרף טקסט שהודפס במדפסת הביתית או נכתב בכתב יד. יש כאן מקום רב לקישוטים ולתוספות, וכך תוכלו להעניק לספר החיים והזיכרונות מראה ייחודי ויחיד במינו. אלבום כזה אינו ניתן לשכפול ודורש השקעה של עבודה רבה. אך זוהי כמובן עבודה מתגמלת – במיוחד לאוהבי היצירה ולמשוגעים לדבר – ומהווה מתנה מרגשת ביותר.

בארץ קיימות מספר חנויות שמתמחות בציוד וחומרים ל-scrapbooking. לדוגמא: נתנאלה.קום (חנות אינטרנטית וחנות פיזית השוכנת ברחובות), מסטיקים (חנות אינטרנטית וחנות פיזית השוכנת ברעננה), קסם שימושי (חנות אינטרנטית וחנות פיזית השוכנת ביובלים שבצפון) ועוד.

חוברת סיפור חיים

זו אולי השיטה הפשוטה ביותר להפקת ספר כזה – מכינים קובץ word עם הטקסט ומשלבים בו תמונות. מדפיסים הכול במדפסת הביתית וכורכים בחנות לדברי משרד. קל ליצור כך עותקים נוספים וזו שיטה זולה. מצד שני, לעיתים היא חסרה את המראה העיצובי והמיוחד.

אתר סיפור חיים

אנחנו עמוק בתוך עידן האינטרנט, אז למה לא ליצור ספר חיים וירטואלי? פותחים אתר חינמי ב-wix.com, wordpress.com, Blogger, Google Sites או כל שירות אחר, מקלידים לתוכו את הסיפורים, משלבים תמונות, ומפיצים לכל קרובי המשפחה. אם אתם חוששים לפרטיות הסיפורים, תמיד ניתן להגדיר שהאתר סגור בסיסמה למנויים בלבד. יצירת אתר כזה אמנם דורשת מיומנות טכנית מסוימת, אבל זו דרך נפלאה לשתף גם את בני הנוער במשפחה, שבוודאי יוכלו לעזור. מצד שני, יכול להיות שבעל השמחה דווקא יעדיף ספר חיים קצת יותר קונבנציונאלי….

ספר חיים בווידאו

מי אמר שספר חיים צריך להיות ממש ספר? היום, בעידן הסמארטפונים והמצלמות הדיגיטליות זה פשוט מאי פעם – מצלמים בוידיאו את בעל השמחה מספר על חייו. אם יש צורך, ניתן לערוך את הסרטונים ב"יוצר הסרטים" של מערכת ההפעלה windows או בכל תוכנת עריכה פשוטה אחרת. לאחר מכן מעלים אותם ל-youtube או ל-vimeo (אם פרטיותכם חשובה, הגדירו שם את ההרשאות המתאימות) או מקימים אתר חינמי (כמו שתיארנו בסעיף הקודם), אבל במקום טקסט – משלבים בו סרטונים. אין ספק שבדרך זאת תחסכו הקלדה ועריכה של טקסט ארוך…

הפקת ספר חיים היא עבודה מרתקת שבאמצעותה תוכלו ללמוד המון על יקירכם, ולהעניק להם מתנה מרגשת שבאמצעותה יוכלו להשאיר אחריהם מזכרת לדורות. לא כולם מסוגלים או מעוניינים להשקיע את העבודה הרבה הדרושה לשם כך. תמיד תוכלו לפנות לאנשים או חברות שיעשו את עבודת איסוף החומר והפקת הספר עבורכם בצורה המקצועית ביותר. בהצלחה!

דילוג לתוכן