בישראל, בכל 20 דקות בממוצע מתרחש ניסיון לפריצה לבית. לא נעים. דבר זה הופך לא נעים אף יותר כאשר אתה מגלה כי הבית שניסו לפרוץ אליו, או אף הצליחו, הוא שלך.

הנתונים מלמדים כי הפורצים בדרך כלל לא פורצים סתם לדירה. הם פורצים אם הם יודעים שיתכן שיש שם רכוש בעל ערך ושהדיירים אינם בבית. הניסיון מלמד שאנשים רבים נוהגים למגן את ביתם רק לאחר שכבר ניסו לפרוץ לביתם, או במקרים בהם מתחיל סבב פריצות בשכונה. אלא שמומלץ להקדים תרופה למכה ולא להמתין לרגע שבו לא תהיה ברירה – יש למגן את הבית ברגע שעוברים לגור בו.

מאחר ואין כמעט בית חסין במדינה וכולנו עלולים לחוות עוגמת נפש בו ביום מן הימים, שוחחנו עם הצוות של "אבינועם מנעולים" וקיבלנו מהם מספר עצות וטיפים שיכולים לעזור לנו להימנע מנסיונות הפריצה ואף למגן את ביתנו ככל האפשר מפני נסיונות אלה.

אל תמסרו מידע ברשתות חברתיות: רשת חברתית היא פתח לקבלת ולמסירת מידע. המידע הנמסר שם לעיתים מתגלגל לידים הלא נכונות – הפורצים  מקבלים את כל המידע כתוב על מגש של כסף. לפעמים אנחנו לא מודעים מספיק למידע אותו אנחנו מפרסמים כדוגמת מי נוסע, לאן, מתי ולמשך כמה זמן. כל מה שנשאר לפורצים זה לברר את הכתובת, שאותה קל מאד להשיג. לכן, אם אתם מתכננים חופשה לכל המשפחה בחו"ל, או אפילו אירוע משפחתי גדול מתקרב, הימנעו מלמסור מידע על כך ברשתות החברתיות.

הראו נוכחות בבית: אם אתם מתכוונים לשהות בחו"ל למשך תקופה ארוכה, נסו להראות נוכחות בבית במהלך שהותכם שם. בקשו משכן או קרוב משפחה לאסוף לכם את הדואר ואת העיתונים מפתח הדלת. נסו להפעיל טיימר על מספר מוקדי תאורה בבית שידלקו בזמנים שונים בשעות הערב. אם יש לכם טלפון בבית, נתקו את הצלצול או עשו "עקוב אחרי" לשכן או בן משפחה קרוב על מנת שהצלצול לא יגלה לכל העולם שאתם לא בבית.

התקינו מצלמת אבטחה: קיימות מצלמות אבטחה מסוגים שונים, לפנים הבית ולחוץ. גנבים רבים נרתעים מלפרוץ לבתים כשהם רואים בכניסה מצלמת אבטחה. חישבו על התקנת מצלמה שכזאת בכניסה לביתכם. עלות של מצלמה מתחילה מאזור ה-150 ש"ח לפני התקנה והמחיר תלוי בפונקציות הקיימות בה. לעיתים כדאי להשקיע את הסכום הנדרש במקום להתמודד לאחר מכן עם עוגמת הנפש הכרוכה בפריצה לבית.

התקינו מערכת אזעקה לבית: קיימים מספר רב של סוגים למערכות אזעקה לבית. יש כאלה המיועדות רק להרתיע על ידי הרעש הגבוה אותו הן מייצרות ויש כאלה המדווחות למוקד או למספר טלפון אותו קבעתם מראש. יש כאלה הניתנות להתקנה עצמית ויש כאלה שיש להתקינן רק באמצעות מתקין מוסמך. כך או כך, המטרה של מערכת האזעקה היא למנוע מהפורץ להיכנס אליכם הביתה. גם כאן מומלץ להשקיע במערכת טובה במקום להתמודד אחר כך עם המחיר שיש לשלם בעקבות פריצה. מחירי מערכות האזעקה מתחילים ממחיר של 300 ש"ח והמחיר עולה בהתאם לפונקציות השונות ואיכות המערכת.

הכניסו כלב שמירה: כלב מאולף יתן לכם תחושת ביטחון ורגיעה, וגם יתריע בפניכם כאשר זר קרב לסביבה, ובכך יגרום לו להימלט או לפחות יעכב אותו. על חינוך ואילוף כלבים תוכלו לקרוא כאן.

אל תשמרו בבית כסף ותכשיטים יקרים: יש להיות מודעים לעובדה שגנבים עושים מעקבים על בתים שיש עליהם מידע מוקדם. אם אתם נוטים לשמור את הפדיון היומי או תכשיטים יקרים בכספת בבית, קחו בחשבון כי יתכן והגנבים יודעים זאת. הם לרוב גם ידעו את השעות בהם הבית שלכם נשאר ריק. לכן דאגו לשמור את כל היקר לכם בכספת בבנק או במקום בטוח אחר, ליתר בטחון.

התקינו סורגים: אם אתם מתגוררים בדירת קרקע או בדירות שהן בקומות הראשונות או העליונות של הבניין, כדאי  שתתקינו סורגים. הרבה מאד פורצים ימנעו מלנסות לפרוץ אליכם הביתה אם יראו סורגים.

יש מספר סוגים של סורגים, בין אם מתקפלים (אם תרצו לנקות את החלונות, או לא לחוש כל הזמן כי אתם יושבים בחדר מאובטח) או קבועים או אפילו כאלה המחוברים למערכת האזעקה שלכם. היום גם ניתן להשיג סורגים שקופים העשויים מפולימר מיוחד. גם כאן הכל תלוי במחיר ובמטרה אותה אתם רוצים להשיג. וגם ללקוחות המעוניינים בסורגים מעוצבים, יש פתרון.

לרוב, מחירי הסורגים יחלו מאזור ה-400 ש"ח לחלון, על פי הסוג, החומר ממנו הם עשויים, הדגם ועוד.

החליפו את הצילינדר: בכל מקרה בו אתם מתגוררים בדירה שכורה, או אם עברו יותר מעשר שנים מהפעם האחרונה שהחלפתם צילינדר, דאגו לעשות זאת. קחו בחשבון כי אם אתם מתגוררים בדירה שכורה, אתם לא יודעים למי יש עותק נוסף למפתח שלכם ואצל מי הוא יכול להסתובב – לכן הקפידו להחליפו. אם יש לכם מנעול צילינדר שגילו מעל עשר שנים, זה הזמן להתחדש. קחו בחשבון כי איכות המיגון תלויה כמעט לגמרי ברמת הצילנדר המותקן ולכן מומלץ להתקין צילינדר איכותי שימנע את הפריצה. שימו לב כי כל מנעול צילינדר מדורג על ידי כוכבים, כדאי להקפיד ולרכוש צילינדרים בעלי שלושה כוכבים ומעלה.

מחירי מנעולי הצילינדר הטובים נעים מאזור ה-100 ש"ח ומעלה.

התקנת מנעול עליון: התקנתו של מנעול עליון – מנעול ג'ואל (כספת) – הוא אחד מאמצעי הביטחון הטובים שיש. דלת בעלת מנעול כזה מעכבת את הפורץ ולרוב הוא יוותר ולא יפרוץ לבית עם מנעול שכזה. יש לקחת בחשבון כי אם דלת הכניסה שלכם מצוידת במפתח כזה אך המשקוף שלכם ישן, הפורץ יכול לעקור את המשקוף ממקומו ולנטרל את המנעול העליון. לכן, אם החלטתם להתקין מנעול ג'ואל, דאגו לבדוק האם זה הזמן להחליף את המשקוף יחד עם ההתקנה. חשוב להקפיד על כך שהתקנתו של מנעול ג'ואל תהיה בנוסף למנעול הקיים ולא במקומו.

מחירי התקנה של מנעול ג'ואל יחלו ממחיר של 300 ש"ח.

לסיכום, קיימים לא מעט אמצעי מיגון שיכולים להפחית את החשש כי יפרצו לבית שלכם. חשוב לזכור כי אמנם מיגון של בית עולה כסף ולעיתים לא מעט, אך העלות של ההתקנה היא כאין וכאפס לעומת העלות הכספית אותה תאלצו להשקיע לאחר הפריצה, שלא לדבר על עוגמת הנפש הכרוכה בכך. לכן, אם ישנם מקרים ברורים בהם מומלץ להקדים רפואה למכה, מיגון הבית שלכם הוא אחד מהם.

והעיקר, שתוכלו לישון בשקט.

דילוג לתוכן