פסולת אלקטרונית נחשבת לבעייתית ביותר, כזאת אשר מזהמת בצורה חמורה את הסביבה שלנו ופוגעת רבות בבריאות של כולנו. בשל כך, מקומות עבודה רבים מחוייבים על פי חוק לבצע מיחזור של פסולת אלקטרונית ומייד תבינו כיצד הדבר אמור להיעשות.

פסולת אלקטרונית במקום העבודה – מדוע חשוב לטפל בה בצורה נכונה?

כל מקום עבודה שמכבד את עצמו עושה שימוש במגוון רחב של מוצרי אלקטרוניקה שתורמים לעבודה יעילה. הכוונה היא למחשבים, שרתים, כבלים למיניהם (תקשורת וחשמל), ספקי כוח ועוד. מכשירים אלו עוברים שימוש תכוף על ידי העובדים ועל כן נהוג להחליפם בצורה מרוכזת אחת לכמה שנים, אך גם לתקן אותם בשוטף ולהחליף חלקים פה ושם. מכך ניתן להבין כי פסולת אלקטרוניקה היא דבר שנוצר כל העת וחשוב לדעת לטפל בה בצורה נכונה. מה זה אומר? שאסור בשום אופן לזרוק אותה לפח עם הפסולת הרגילה, שכן כל המוצרים הללו מכילים חומרים שמזהמים מאוד את האוויר, האדמה והים.

זוהי בדיוק הסיבה שהמדינה מענישה כל מקום עבודה שמשליך פסולת אלקטרוניקה במקומות שאינם מורשים לכך ומחייבת אותו להתקשר עם חברה אשר מיחזור פסולת אלקטרונית הוא תחום ההתמחות שלה. חברה שכזאת חייבת להחזיק באישור מטעם המדינה להעניק את השירות, היא אינה גובה תשלום עבור פינוי הפסולת ומעבירה אותה למפעלי מיחזור מסודרים. לעיתים אף ניתן לקבל תשלום עבור הפסולת, כתלות בכמות ומשקל החומרים שניתן לנצל לשימוש חוזר.

כיצד מתבצעת ההתקשרות מול חברת המיחזור?

דרך ההתקשרות עם חברת המיחזור הינה מגוונת ומותאמת אישית עבור כל מקום עבודה. הדרך היעילה ביותר היא זו שבה חברת המיחזור מספקת פחים ייעודיים שמפוזרים במקום העבודה ושאליהם
מושלכים כל סוגי הפסולת האלקטרונית שמוגדרים בחוק, כאשר ניתן להזמין את החברה שתפנה את הפחים הללו על בסיס קבוע או לפי קריאה. במקרים אחרים, כאשר עולה הצורך בפינוי מסיבי של פסולת אלקטרונית, ניתן להזמין את החברה על מנת שתאסוף אותה ישירות ממקום הימצאה (לא מפחים, אלא ממחסנים, משרדים, חדרי שרתים וכו').

כשמתקשרים עם חברה לשם מיחזור פסולת אלקטרונית, חשוב לוודא לא רק את קיומו של אישור מטעם המדינה לטפל בנושא, אלא גם לגבי תהליכי העבודה של החברה. יש לקחת בחשבון כי במחשבים של מקומות עבודה יש מידע רב שאסור שיזלוג לידיים זרות ועל כן חשוב כי החברה תקפיד על תהליכי עבודה דיסקרטיים ביותר. חשוב גם לברר האם חברת המיחזור דואגת לרישום מדוייק ומסודר של כמויות המוצרים שנשלחו למיחזור, שכן הדבר עלול להידרש מהרשויות בבוא העת, במידה ומדובר במקום עבודה אשר בנוסף גם מייצר, מייבא ומשווק מוצרים שכאלה במסגרת שירותיו.

דילוג לתוכן