כאשר הרכב שלכם יוצא מכלל פעולה בשל מנוע תקול, קיימת תמיד האפשרות להחזירו לכביש באמצעות רכישת מנוע מפירוק – מקומי או מיובא. מדובר בהליך חוקי לחלוטין אשר נועד לחסוך לכם כספים רבים הטמונים ברכישת מנוע חדש לגמרי.

כמובן שעל מנת שהדבר אכן יהיה משתלם וגם חוקי ובטיחותי, ישנם מספר קריטריונים שחשוב לבדוק מראש לפני הרכישה. להלן כל המידע שיעזור לכם לבחור נכונה.

מנוע מפירוק – חוקיות ואפשרויות רכישה

ע"פ החוק בישראל אין שום מניעה להחליף מנוע אחד במנוע אחר ברכב, כל עוד הוא זהה לו. משמעות הדבר היא כי במידה ומנוע הרכב שלכם סיים את מחזור החיים שלו, ניתן להשיג מנוע זהה מרכב אחר שירד מהכביש (למשל, בגלל תאונה), להתקינו, לרשום אותו במשרד הרישוי ולהשתמש בו עוד שנים ארוכות.

יש לציין כי החוק בישראל אינו מבדיל בין מנועים שפורקו מרכבים מקומיים כאן בישראל לבין מנועים מרכבים ממדינות אחרות, עובדה שגרמה לייבוא המוני של מנועים ממדינות מכל רחבי העולם וזאת בהתאם לביקוש. בעיקרון, כאשר מדובר בכלי רכב נפוצים בישראל, אין ממש צורך להשקיע במנוע מייבוא. אך כשמדובר ברכב קצת יותר נדיר, קשה מאוד למצוא עבורו מנוע מרכב שירד מהכביש כאן בישראל, ולכן האופציה של מנוע מפירוק מיובא בהחלט קוסמת.

אגב, אפשרות הייבוא לא לוקחת יותר מידי זמן, ובמידה ותתקשרו מראש עם חברה איכותית ומובילה שמתמחה בשיפוץ והחלפת מנועים לרכב, הרי שברוב המקרים היא תחזיק במחסניה אלפי סוגי מנועים מייבוא שעוברים תחזוקה שוטפת, ואין סיבה כי אחד מהם לא יתאים לרכב שלכם מבלי שתצטרכו לחכות יותר מידי. בכל מקרה, חברה שכזאת תחזיק ברשת קשרים ענפה עם יבואנים רבים מעבר לים, וזמן ההמתנה לא יהיה ארוך מידי.

כך תזהו איכות בתחום

החברות היותר טובות ומקצועיות בתחום זה מספקות תעודת אחריות של לפחות חצי שנה ללא הגבלת קילומטראז', כך שהן ערבות לאיכות המנועים שהן מספקות וגם לאיכות ההתקנה שהן מבצעות. זהו קריטריון איכות חשוב ביותר, שכן יש להיזהר מכל מיני חאפרים וחובבנים שבסך הכל עשויים לגרום נזק לרכב שלכם בשל התקנה לא נכונה של המנוע.

בנוסף, יש לקחת בחשבון כי מנוע מפירוק מגיע ללא ציון הקילומטראז' שכבר גמע, כך שהדרך היחידה שלכם לוודא כי המנוע שיותקן ברכבכם אכן רחוק מסיום דרכו מבחינת פעולתו היא רק באמצעות התקשרות עם חברה רצינית בתחום. חברה שכזאת לא תשחרר מנוע להתקנה ברכב אחר מבלי לבצע לו טיפול מקיף (לרבות החלפת רצועת טיימינג בכל מקרה!) וביצוע בקרת איכות לפני ואחרי ההתקנה.

בסופו של דבר, אם רק תבחרו נכון, בהשקעה של אלפי שקלים ספורים תוכלו לקבל את רכבכם בחזרה על הכביש ואפילו תעלו את ערכו בשוק בשל מנועו החדש.

דילוג לתוכן