אחד מהמתקנים הנפוצים ביותר בשירותי גברים במקומות ציבוריים ומקומות עבודה הוא המשתנה. השימוש במשתנות מאוד תדיר במהלך היום ולמרות שמדובר במתקן די פשוט, עדיין צרכי התחזוקה שלו יכולים להרקיע שחקים ולהסתכם באלפי שקלים בשנה פר משתנה אחת. אז מה עושים? מתחילים להיות מודעים לכל החידושים הקיימים בתחום, שמאפשרים לקצץ בעלויות בצורה משמעותית, לחסוך כסף רב ואף למנוע בזבוז של מים מתוקים.

אילו הוצאות דורשת משתנה ומהי הדרך לקצץ אותן? מייד תבינו.

הוצאות בשל בעיות צנרת

אין משתנה שלא תסבול בסופו של דבר מבעיה בצנרת, מה שמצריך הוצאות עבור תיקונים. ההוצאות כוללות טיפול בפיצוצי צנרת מים, החלפת צינורות מים חלודים וטיפול בסתימות ביוב עקב שימוש לא נכון במשתנה, כגון השלחת מסטיקים, ניירות, סיגריות וכו' לתוכה. במקרים של בעיות חמורות יותר ההוצאות כבדות ומחייבות עבודת אינסטלציה גדולה כגון שבירת חרסינה או הרמת מרצפות.

הוצאות ניקיון

כאשר משתמשים במשתנה רגילה שנשטפת על ידי מים, סבורים כי פעולת השטיפה הזו מונעת את מספר הפעמים שיש לנקות אותה מידי יום. אך המציאות מראה כי משתנות שנשטפות על ידי מים, בסופו של דבר מעלות הרבה יותר ריחות רעים וזקוקות לניקיון לעיתים קרובות יותר מאשר האלטרנטיבות האחרות הקיימות. פעמים רבות זרם המים גם גורם להתזה של רסיסי מים אל עבר חלל השירותים, מה שגורם לעוד יותר לכלוך ובוץ בחדר וגורר יותר הוצאות תחזוקה לצרכי ניקיון.

הוצאות מים

על מנת להשתמש במשתנה שמנקה את עצמה עם מים, יש להשתמש ב… מים כמובן! והרבה מהם! למעשה ניתן להגיד כי משתנה יחידה גורמת להוצאות של כאלף שקלים עבור המים המשומשים בה מדי שנה, מה שמאוד מכביד על ההוצאות כאשר יש יותר ממשתנה אחת במתחם. מלבד ההוצאות הרבות בהקשר הזה, השימוש במים גם גורם לבזבוז עצום של מים מתוקים (כ-100 קוב מים פר שנה למשתנה אחת), משאב שמאוד חשוב לשמור עליו.

הוצאות תיקון של משתנה אלקטרונית

כיום גם ניתן למצוא סוגי משתנות שאינן דורשות מגע יד אדם לצרכי שטיפה, אלא משתמשות בחיישן אלקטרוני שמבצע את השטיפה בגמר השימוש. "עין אלקטרונית" זו נוטה להתקלקל לפחות אחת לשנה, מה שגורם להוצאה לא מבוטלת של יותר מ-400 שקלים פר משתנה בודדת לשנה.

האלטרנטיבה – משתנה ללא מים!

הדרך לקצץ בכל ההוצאות שלעיל טמונה בהתקנת משתנה מסוג אחר – כזאת שפועלת ללא מים. משתנה מהסוג הזה אינה מחוברת לרשת המים אלא רק לביוב, כך שהיא אינה נשטפת על ידי מים. זוהי משתנה "ירוקה", שעשויה מחומר שאינו מאפשר התפתחות חיידקים על גביו ואשר כוללת פטנט שמסוגל ללכוד את הריח, כך שאין צורך בפעולת שטיפה כלל וכלל. משתנה מהסוג הזה מקטינה את ההוצאות בכ-75% אחוז בשנה, מה שמתבטא במאות שקלים פחות פר שנה. מומלץ בהחלט.

דילוג לתוכן