למי שלא מכיר את המונחים – בוק הוא אלבום מדוגם שיש בו מספר עמודים עם תמונות אמנותיות של כלת השמחה. הוא מונח ברוב טקס בכניסה לאירוע, והאורחים מעיינים ורושמים ברכות בדפים הריקים. כך הוא הופך למזכרת כפולה – גם התמונות וגם הברכות בספר אחד מושקע.

ההליך המקובל להכנת הבוק לבת מצווה כולל את הפנייה לצלם שמתמחה בכך, שעושה לילדה גם סטיילינג, איפור וכדומה, מלביש ומצלם אותה במספר סגנונות – כפרי, רומנטי, רוקיסטי, נוער הפרחים, ספורטיבי ועוד. לאחר מכן התמונות נערכות לספר דיגיטלי שנותרים בו מספר עמודים ריקים. כל התהליך לוקח חצי יום, והוא יכול לעלות מאות רבות עד אלפי שקלים, תלוי בצלם, בגודל הבוק וברמת הדרישות מהסטיילינג, המאפרת ועוד.

צילומים לבת מצווה

אבל אפשר לעשות את זה גם בתהליך אחר לגמרי. תהליך אלטרנטיבי שכולל מסע קטן של הורה ובת במקומות אהובים, מצלמה באיכות סבירה (רוב המצלמות הדיגיטליות של היום מתאימות לכך), המון הנאה משותפת ותקציב שמסתכם ב-100 עד 200 ש"ח, לא כולל גלידה לכוכבת ויום עבודה של הצלם המתנדב.

אז איך עושים את זה?

בוק עשה זאת בעצמך

קודם כל בוחרים ביחד קונספט.

אם יש לילדה תחביב רציני, כמו ספורט מסוים, ריקוד, מוזיקה וכדומה, ניתן לבנות את הספר סביבו. אם הסיפור שתבחרו יהיה מעניין, הספר ירשים הרבה יותר מאשר בוק הכי מקצועי ויקר שהוזמן אצל צלם צמרת, אבל הנושאים בו סתמיים. דוגמאות נוספות לנושא – אפשר לקחת את העיר שהילדה נולדה בה או שהיא אוהבת ולחפש בה שכיות חמדה כדי להצטלם על הרקע שלהם. נניח שהילדה נולדה בנתניה והמשפחה עברה אחר כך למושב – ניתן ללכת לחצי יום צילומים בנתניה, בים למשל, ואז לערוך את סוף הספר בתמונות של מושב (עם המון חציר, שמלה לבנה, ללא נעליים ובשיער פזור… כמיטב הקלאסיקה הכפרית).

קונספט לבת מצווה

ניתן גם לבחור ספר אהוב במיוחד ולצלם את ה"בוק" כאילו הוא אילוסטרציות לספר, כשכלת בת המצווה מגלמת את התפקיד של הגיבורה הראשית. לדוגמה, אם מדובר בחובבת מושבעת של ספרי פרסי ג'קסון, ניתן לצלם הרבה תמונות בשמלה לבנה דמויית טוניקה ובחולצה כתומה עם ג'ינס (כמו שלבשו גיבורי הספר) על רקע האמפיתיאטרון בקיסריה.

את הסטיילינג נעשה לבד: נבחר כמה פריטים מהארון שהילדה מאוד אוהבת ושנראים עליה טוב והם "פוטוגניים". זו תהיה מזכרת מעולה – כי היא עוד תתגעגע לבגדים האלה כשכבר לא תוכל להיכנס לתוכם… אפשר להשלים עם פריט או שניים חדשים, כובע קש ומשקפיי שמש, ועוד אביזרים. רצוי, מומלץ וכדאי לשנורר אביזרי רטרו מסבתא, דודה ושכנה.

בנושא האיפור, מומלץ להיעזר במישהי שמבינה בזה – זו לא חייבת להיות מאפרת מקצועית, אבל מישהי שיש לה חוש לנושא ושמתאפרת בקביעות בעצמה. אפשר לנסות כמה דוגמאות ולצלם תמונות ניסיוניות כדי להבין ממה כדאי להימנע כדי שהתמונות יצאו טבעיות ונעימות, ולא מלאכותיות ו"מבגרות" (ניתן להיעזר בהדרכה מצולמת הזאת של איפור לבת מצווה.)

 

אלבום לבת מצווה

 

נצא לדרך מלווים במצלמה ונתעד כל דבר "תוך כדי": נאכל, נקשקש, נרוץ, ננגן (אם זה מה שהיא אוהבת), נשיר… נפעיל את הדמיון, ניזכר בחברים שיש להם פריטים או חפצים שיכולים להביא לנו תמונה מגניבה: אופנוע גדול? כלי זמר עתיק ומיוחד? שטיח קיר ישן? אפשר לעשות סיבוב בשוק הפשפשים, למשל, או בחנות לכלי זמר שבעליה נחמדים מספיק כדי לתת לכם לצלם ליד הפסנתר שלהם…

בקיצור, העירו את הבמאי, התסריטאי והצלם שישן בתוך נפשיכם, ופשוט תהנו מכל רגע! זו בסך הכול הרפתקה נחמדה.

אחרי ששבתם הביתה עייפים ומרוצים ויש ברשותכם כמה מאות תמונות, אפשר לגשת למלאכת הבחירה. כדאי לסמן 80 תמונות שכל אחד מכם אוהב, ואז לגבש רשימה של כשלושים תמונות שכולם מסכימים עליהן שהן תכנסנה לבוק. את יתר התמונות תערכו בספר נפרד, תוסיפו כמה תמונות עם ההורים והאחים, ואולי גם כמה תמונות ילדות נחמדות של הבת – ותקבלו מזכרת נוספת למשפחה שתישאר אצלנו גם כשהגוזלית תעזוב את הקן. זה יעלה לכם עוד כמאה שקלים – לא שווה?

עיבוד התמונות: יש המון תכנות חינמיות שמסייעות לעבד תמונות, כגון pizap. אבל גם כאן, אם אתם לא מרגישים מוכשרים מספיק, ניתן למצוא חבר או מכר שמתמחה בדברים כאלה. אל תחששו לבקש – בדרך כלל אנשים אוהבים לעזור, ואתם יכולים להחזיר לו טובה אחרת, ובכך לחזק את הקשר החברי "על הדרך".

 

חגיגת בת מצווה

אחרי שהתמונות נבחרו ועובדו בהתאם לקונספט (שיכול להשתנות במהלך ההכנה, וזה בסדר גמור, אם גם הילדה שמחה עם התוצאה!), נותר רק להזמין אלבום דיגיטלי ברשת באתרים כמו פיק-א-בוק ועוד. תבדקו למי יש את המבצעים הכי טובים וגם מה התנאים (למשל, האם מביאים לכם את האלבום או האם אתם צריכים לאסוף אותו בעצמכם, ומאיפה?), ותזמינו ספר שחלק מדפיו ריקים.

מלבד החיסכון הכלכלי, השמחה הרבה שההכנות האלה מביאות והקשר המתחזק עם הילדה, שווים את כל הטרחה. אחרי הכול, נשאר לה לא רק אלבום יפה שהוא מזכרת מדהימה שנעשתה עם המון אהבה, אלא גם זכרונות יפים מהימים שהיא בילתה עם אבא או אימא… ולכך אין תחליף.

שיהיה במזל טוב, ויצירה נעימה!

***

מוגש בחסות מועדון צצה – מועדון בת מצווה. אצלנו בצצה את נסיכה ליום אחד, נסיכת בת מצווה במסיבה בלתי נשכחת. ובחסות אינטר-צק כרטיסי ביקור.

מועדוני בת מצווה

 

דילוג לתוכן