המאמר נכתב בשיתוף עו"ד גירושים יעקב בלס – משרד עורכי דין לענייני משפחה וגירושים.

ישנן תקופות בחיים שלנו שבהן אנחנו נדרשים לחסוך בהוצאות שלנו יותר מהרגיל – בעקבות גירושין, בעקבות פרידה מבן או בת הזוג, במקרים שבהם ההכנסה שלנו נפגעת ועוד: פתאום עלינו ללמוד לחיות אחרת ממה שהינו רגילים עד עכשיו.

 תקופות קשות מבחינה כלכלית הן אתגר אבל גם הזדמנות – הזדמנות ללמוד איך להוציא פחות כסף ואיך לחסוך בהוצאות. זה הזמן לאמץ הרגלים חדשים ולנסות לשנות את צורת החיים שלנו. כך אנחנו מרוויחים שני דברים: גם חוסכים כסף וגם מאמצים דרך חיים חדשה, טובה יותר מהרבה בחינות. כך משבר – גירושין או איבוד עבודה – יכול להפוך להזדמנות.

בשורות הבאות תמצאו מספר טיפים מאת עורך דין גירושין שיעזרו לכם לחסוך כסף בכל הקשור לאוכל. את העצות ניתן לחלק לשתיים: עצות לזמן הקנייה ועצות לבית.

חיסכון בחנות

אני לא הולך לתת פה עצות ברורות מאליהן כמו: "חפשו את המוצר הזול" או "השוו מחירים" או "אל תלכו לעשות קניות כשאתם רעבים" וכדומה – אלה אמנם עצות טובות אבל נדמה לי שכולם כבר מכירים את העצות האלה. הנה כמה עצות שאולי עוד לא שמעתם:

לקנות מוצרי יסוד

במקום לקנות מזון מעובד, מזון מוכן, מזון קפוא ושאר מוצרים שעברו תהליכי עיבוד תעשייתי, השקיעו את כספכם ברכישת מוצרי יסוד: קמח, אורז, קטניות וכן הלאה. כשאתם קונים מוצר מעובד אתם משלמים יותר על פחות. כמו שנראה בהמשך, קניית מוצרי יסוד במקום מוצרים מעובדים היא הבסיס להתנהלות שונה בכל הנוגע להרגלי האכילה שלכם.

לקנות כמה שצריך אבל לא יותר

אמנם אנחנו תמיד חוששים שבשבוע הבא תתחיל מלחמה, אבל מוטב להימנע מאגירת מזון בבית. הדבר ברור כשזה נוגע למוצרים שמתקלקלים כמו פירות, ירקות ומוצרי חלב אבל גם בכל הנוגע למוצרים אחרים – אל תקנו כמויות שרק יצטברו בארונות ובסופו של דבר יזרקו לפח. מצד שני, אל תקנו פחות מדי: כיוון שעדיף לא ללכת לחנות פעמים רבות מדי אלא לרכז את הקניה – זה עוזר לחיסכון בהוצאות נסיעה, בזמן ובפיתויים לקניות בלתי נחוצות – נסו לקנות את כל מה שאתם צריכים לשבוע הקרוב.

חיסכון במטבח

הגעתם הביתה עם הקניות וכעת צריך לחסוך כסף בבית. הנה כמה עצות בעניין:

לשמור על האוכל שלא יתקלקל

לכל מוצר יש חיי מדף ואתם צריכים לדאוג לכך שחיי המדף של מה שקניתם יהיו ארוכים ככל האפשר. כל מוצר צריך שמירה משל עצמו. ירקות ופירות יישמרו לזמן ארוך יותר אם תקפידו על העצות לשמירה על הטריות שלהם שתוכלו למצוא כאן. מוצרי יסוד יבשים צריכים להיות מוגנים מעשים, נמלים ושאר מזיקים  ולכן – אם אתם סובלים מריבוי מזיקים בבית ועדיין לא הבסתם אותם – במקרה הצורך אחסנו אותם במקפיא. לחם – בעיקר בקיץ – יישמר לזמן ארוך יותר במקרר. בקרוב נכתוב רשימת עצות מפורטת יותר לשמירה על טריות המוצרים שלכם לזמן ארוך יותר.

.

לבשל בבית

בדיוק כמו שמוצרי יסוד זולים יותר מאוכל מוכן, אוכל שתכינו בבית יהיה זול יותר מאוכל שנקנה בחוץ. עיברו לבישול ביתי והכינו את האוכל שלכם בעצמכם ממוצרי היסוד שקניתם כבר בחנות. אפשר להתחיל בקטן, בבישול פשוט ומשם להתקדם. היתרון הגדול שלנו היום הוא האינטרנט – ניתן למצוא בו הכול, משיעורי בישול למתחילים ועד מתכונית מסובכים למי שהצליח להתרגל לבשל בבית ולוותר על בזבוז כסף על אוכל לא איכותי שקונים בחוץ.

הנה, למשל, סרטון שמביר איך להשתמש בסכין ואיך לחתוך (זה אמנם באנגלית, אבל ככה תרוויחו לא רק חיסכון אלא גם שפה נוספת!):

לבשל עם מה שיש בבית

הבעיה עם מתכונים היא שיותר מדי פעמים הם באים עם מרכיבים שאין לנו בבית. אל תיבהלו: חלק גדול מהמרכיב ניתנים להחלפה במרכיבים אחרים. עם הזמן תלמדו להתחיל את הבישול בבדיקת ההיצע שיש לכם בבית ולא בקריאת מתכונים. מתכונים הם בסך הכול הצעות – השתמשו בהם כדי לבשל בהתאם למה שיש לכם. (פה תמצאו כמה עצות בעברית, פה תמצאו כמה שאנגלית.)

לבשל לכמה ימים

כיוון שזמננו מוגבל כדאי להשקיע את הזמן בחוכמה. במקום לבלש כל יום, הכינו מראש דברים: סיר אורז, פשטידה גדולה וכן הלאה. כך, גם בימים שאין לכם כוח או זמן לבשל, יש לכם אוכל מוכן שרק צריך לחמם אותו.

לא לבשל יותר מדי

סיר אורז כן, אבל לא סיר גדול מדי שלא תספיקו לאכול אותו לפני שהוא מתקלקל. חוץ מזה, גם האכול הכי טעים לא תמיד ניתן לאכילה כל יום – בני אדם צריכים גיוון. הכינו אם כן כמות שתספיק לכם לכמה ימים אבל אל תגזימו. עם הזמן אתם תלמדו מהי הכמות הנכונה בשבילכם.

.

אוכל זול יותר בא עם תבלין מיוחד: ההנאה שבהצלחה. שיהיה לכם בתיאבון!

***

קישור לאתר עורך דין גירושין יעקוב בלס

דילוג לתוכן